Photos and reports of the preaching ministry of Fr. James
in the year 2015

Warsaw - Poland. November 12 - 15. 2015
In centrum Targowo Kongresowe at Warsaw, Poland Fr. James preached a charismatic retreat to some 6000 people from 12th to 15th of  November. The theme of the retreat was the power of the Holy Spirit based on Zech 4:6, "Not by army, not by might but by my Spirit-says the Lord" It was organized by a married couple, Bartek & Ania with the help of over a 100 volunteers. Of course the Parish priest Marek Serafin and the ex parish priest Fr. Witold Gajda were there to guide them. Fr. James and Dr. Richie Fabres gave very enlightening talks on the unction & action of the Holy Spirit  in a person with the sharing of their personal testimonies. Mrs. Gaby Landauro shared her testimony of healing, new life in Christ and of her life of consecration. Every day during the lunch break Fr. James prayed over the sick people. Fr. James led the whole group in to deep experience of healing, liberation and infilling of the Holy Spirit.  On the third day evening after the mass, he prayed over some 50 priests and send them to the crowd to pray over the people for the baptism in the Holy Spirit while he prayed over some 200 children. On the last day hundreds of people stood in line to give testimonies of their experiences in the retreat; due to lack of time only  a few could come to the microphone. On the last day 20 people committed themselves for holiness of life in the Charis Marian Covenant Community. On the second day of the retreat, the Auxiliary Bishop Rt. Rev. Marek Solarczyk addressed the crowd and blessed them; also he expressed his special love to Fr. James by hugging him and praying over him.
On the following day of the retreat, Fr. James and team visited the Arch Bishop, His grace  Henryk Hoser who encouraged and blessed Fr. James for his works of evangelization in his Arch Diocese and the whole world. Here are some photos and videos:-

 Photos and panoramics

.
Video1
Video2
Video3
Video4
Video5
Video6
Video7
.
Published in13.11.2015  - Google's translation
O. Manjackal: Polsko, bądź bardziej katolicka!

dodane 13.11.2015  zobacz galerię

Charyzmatyczny kapłan z Indii przestrzega przed coraz większą tolerancją zła. 
O. Manjackal: Polsko, bądź bardziej katolicka! 

O nieustannym badaniu swojego sumienia, powszednich grzechach, które lekceważymy i coraz większej tolerancji dla zła, mówił w Warszawie o. James Manjackal ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętego Franciszka Salezego (MSFS). W pierwszym dniu czterodniowych rekolekcji jego nauk w hali Centrum MT Polska, słuchało prawie 5 tys. osób  z całej Polski. Spotkanie odbywa się pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Zachariasza: "Nie siła, nie moc, ale Duch mój dokończy dzieła - mówi Pan zastępów". Zanim rozpoczęła się wspólna modlitwa, na scenę procesyjnie wniesiono relikwie kilkunastu świętych, m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II, św. Faustyny oraz figurę św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Górze Gargano.

Ojciec James z Indii witany był owacyjnie, gdy przy pomocy współpracowników, wstał z wózka i powoli wchodził po schodach na podium. Ustępujący niedowład jest skutkiem choroby Guillaina-Barrego, której atak misjonarz przebył w 2012 r. i która tylko cudem nie zakończyła się dla niego śmiercią. W ubiegłym roku ojciec powrócił do misji głoszenia Słowa Bożego i posługi uzdrawiania, którą prowadzi od 41 lat. Jego rekolekcji słuchały już tysiące osób w 103 krajach, na wszystkich kontynentach. Dzieli się z innymi tym, co sam otrzymał: niezwykłym doświadczeniem Ducha Świętego, który uzdrowił go fizycznie i duchowo oraz uczynił zdolnym do głoszenia nauki Jezusa. 

- Wielu katolików nie zna mocy Ducha Świętego. Ja też jej nie znałem w młodości, nawet będąc w seminarium. Dopiero, kiedy pewien młody człowiek pomodlił się nade mną, kiedy zostałem uwolniony z nałogów, odbyłem spowiedź z całego życia, Pan uzdrowił mój smutek, stałym się nowym człowiekiem - mówił o. James.

Charyzmatyk podzielił się swoimi doznaniami, kiedy leżąc sparaliżowany, w śpiączce, podłączony do respiratora zobaczył niebo, piekło, czyściec i ukrzyżowanego Jezusa, który wypominał mi najstraszliwsze grzechy.

 - A ja myślałem, że jestem święty. Głosiłem przecież tysiące rekolekcji, ochrzciłem wielu muzułmanów, byłem więziony bity, pościłem, modliłem się, co dwa tygodnie chodziłem do spowiedzi... Pan zobaczył, że moja biała szata jest brudna. Moje serce było brudne brakiem przebaczenia i wielkim gniewem, kiedy w młodości nie mogłem pogodzić się z przedwczesną śmiercią ojca. Pan powiedział mi, że jestem mordercą, bo gdy nienawidzę swego brata, to tak jakbym był jego zabójcą. Że jestem cudzołożnikiem. Chociaż nigdy nie byłem z kobietą. Za to w młodości zdarzało mi się na nie zerkać. Słyszałem wtedy, nawet od księży, że mężczyzna jest przecież z krwi i kości, że to normalne. Nie spowiadałem się z tych myśli, pewnych rzeczy nawet nie nazwałem. I Pan mi to wytknął - mówił charyzmatyk

Rekolekcjonista zachęcał, aby nieustannie badać swoje sumienie, dbać o biel swojej duchowej szaty. Odbywać częste i dogłębne spowiedzi. Wielu posłuchało go od razu, bo do kilkunastu kapłanów, którzy spowiadali na obrzeżach hali, przez cały dzień ustawiały się długie kolejki.

- Często swoje grzechy tłumaczymy: to taka moja słabość! Papierosy, alkohol... A Duch Święty przychodzi nam z pomocą w naszych słabościach. A jeśli Duch w nas działa, polegamy na Jego mocy, a nie na swojej - podkreślał rekolekcjonista, dodając, że on też radykalnie rzucił cygara, ulubioną filiżankę kawy, kieliszek wina do obiadu, bo zdecydował, że nie chce w życiu "podpórek", że moc będzie czerpał z Ducha. - Moje dzieci, chrześcijanin nie jest słaby, ale pełen mocy Ducha! - nawoływał.

- Alleluja! - odpowiadali słuchacze.


Ojciec James podkreślał, że to właśnie Duch daje nam łaskę do kochania Boga i naszych nieidealnych bliźnich. Daje siłę do przebaczenia mężowi, który zdradził; żonie, która obmawia; złośliwej sąsiadce, dzieciom, które sprawiają trudności, bliskim którzy nas zranili. To On uzdalnia nas do modlitwy, a nawet modli się za nas, kiedy jesteśmy w tym niedoskonali. Umożliwia nam zażyłość z Bogiem, która pozwala nam zwracać się do Niego "Ojcze, Tatusiu...". 

- Tylko, kiedy dajemy się prowadzić Duchowi Świętemu, możemy wieść życie, które podoba się Bogu - podkreślał o. James. - W nas samych ciągle rozgrywa się walka pomiędzy pożądaniami ciała, a pragnieniami ducha. Ale pamiętajmy, że życie w Królestwie Bożym to życie w Duchu. Dążności ciała prowadzą do śmierci.

Rekolekcjonista przypomniał opis uzdrowienia paralityka, którego z powodu tłumów, przyjaciele spuścili przez dach do stóp Jezusa. Zależało im na uzdrowieniu fizycznym. Tymczasem Jezus zanim go uzdrowił, odpuścił mu grzechy.

- Przyszła do mnie kiedyś siostra zakonna i powiedziała, że była na moich rekolekcjach, modliła się, ale nadal cierpi na dokuczliwe migreny - mówił o. Manjackal. - Usłyszałem wtedy w sercu imię: Matylda. Zapytałem siostrę o co chodzi z tą Matyldą. A ona mówi, że to była nielubiana przez nią matka generalna. "Ale ona już dawno nie żyje" - dodała siostra. Dopiero, kiedy z całego serca jej przebaczyła - bóle głowy ustąpiły. Kochane moje dzieci, badajcie, czy trwacie w Chrystusie, w świętości życia. Jeśli żyjesz w grzechu i modlisz się  o uzdrowienie, to Bóg najpierw daje ci łaskę nawrócenia. Bo bardziej zależy mu na twojej duszy, niż na ciele. Jak możesz oczekiwać błogosławieństwa od Boga, jeśli nie chcesz się zmienić? Może nawet często się spowiadasz, ale się nie zmieniasz!

Zdaniem o. Jamesa wielu grzechów nie nazywamy już po imieniu, nie klasyfikujemy jako zło. Życie niemoralne, grzeszne prowadzą małżonkowie korzystający z pornografii, nierządem jest współżycie przed ślubem, a rodzice "przymykający oko" na mieszkanie ich córki z chłopakiem bez ślubu, muszą pamiętać, że to nie jest norma. Także homoseksualizm jest grzechem, za który Bóg srodze pokarał mieszkańców Sodomy i Gomory, burząc te bogate miasta.

- Nawet niektóre państwa uchodzące za katolickie legalizują związki homoseksualistów. A kara Boża za to może się przydarzyć także w naszych czasach - przestrzegał o. James. - Polacy, kocham was, ale bądźcie prawdziwymi katolikami i starajcie się, żeby wasz kraj był bardziej katolicki. To znaczy taki, w którym żyje się wartościami zaczerpniętymi z Biblii i nauczania Kościoła.

 W przerwach między konferencjami o. James kładł ręce na chorych i modlił się nad nimi. Podczas każdych rekolekcji charyzmatyk wyraźnie zaznacza, że żaden człowiek nie ma mocy uzdrawiania. Uzdrawia tylko Jezus. Pierwszy dzień rekolekcji zakończył się Mszą św., adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o uzdrowienie.


 
 
Published by20.11.2015  - Google's translation

rozmowa z o. James'em Manjackal'em (MSFS)

Iwona Zasucha

Póki żyjemy mamy czas aby zapracować na niebo

"Nie siła, nie moc, ale Duch mój dokończy dzieła — mówi Pan Zastępów". Fragment Księgi Zachariasza (Za 4,6) był myślą przewodnią rekolekcji głoszonych przez ojca Jamesa Manjackala (MSFS) w dniach 12-15.11.2015 r. w Warszawie. Ojciec James Manjackal jest misjonarzem Zgromadzenia  Świętego Franciszka Salezego (MSFS) pochodzi z regionu Kerala w Południowych Indiach i głosi rekolekcje odnowy Charyzmatycznej na całym świecie. Przez 32 lata głoszenia Ewangelii musiał stawić czoła wielu przeciwnościom takim jak porwania przez innowierców, czy uwięzienie w krajach arabskich. Zawsze jednak pozostawał wiernym sługą Pana i Kościoła. Kilkanaście razy udzielał się w lokalnej i narodowej grupie Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Więcej na temat biografii o. Jamesa na stronie http://www.jmanjackal.net/pol/polbiogr.htm
Ojcze póki żyjemy mamy czas aby zapracować na niebo. Jakimi powinniśmy być jeszcze tu na ziemi. Jak żyć aby prawdziwie kochać Pana Jezusa? 
Żeby pójść do nieba musimy żyć świętym życiem. Biblia bardzo wyraźnie i jasno mówi, że tylko Ci którzy żyją świętym życiem odziedziczą Królestwo Boże. 
Jakie Ojciec da nam wskazówki na codzienność? 
Bóg jest święty. „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (1 P 1,15-16). Chrześcijanie powinni być tak święci jak Jezus był święty. Żeby być świętym to chrześcijanie muszą żyć w bliskiej jedności z Jezusem Chrystusem. Po pierwsze wydostańcie się z grzechu. To pierwszy sposób aby być zjednoczonym z Chrystusem. Żałujcie za grzechy, nawracajcie się i przystępujcie do spowiedzi. Jeżeli jest w Was jakiś gniew albo nienawiść pojednajcie się i wybaczcie sobie wzajemnie. Po drugie żyjcie modlitwą. Poprzez modlitwę Duch Święty przychodzi i jednoczy nas z Chrystusem. 
Modlitwa Kościoła, modlitwa osobista, wspólna modlitwa rodzinna, utrzymuje nas w jedności z Chrystusem. Trzecia rzecz to przyjmujcie sakramenty. Szczególnie istotne jest przyjmowanie w czasie Eucharystii Komunii Świętej. Jezus powiedział: Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pij, trwa we Mnie, a Ja w nim. (J 6,56). I wtedy jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem. To nazywamy stanem łaski. I to jest świętość. I kiedy mamy taką pewność że jesteśmy w jedności z Chrystusem możemy być pewni, że razem z nim pójdziemy do nieba. I to właśnie przekazuję na każdych rekolekcjach. To są główne tematy moich rekolekcji. 

Dlaczego ludzie wiedząc jakim darem jest Eucharystia nie uczestniczą w niej codziennie? 

Być może ludzie nie mają tej świadomości. Wiele osób nie wie czym jest Eucharystia. Tutaj dochodzimy do potrzeby ewangelizacji. Jestem pewien, że wszyscy Ci, którzy uczestniczyli w moich rekolekcjach wiedzą jak ważna jest Eucharystia w ich życiu. Twierdzę, że powinno się wiele nauczać na temat mocy płynącej z Eucharystii. 

W obecnych czasach dla wielu osób Eucharystia jest jedynie rytuałem. Oni nie wiedzą, że to jest żyjący Jezus. Nie wiedzą, że to jest fizyczna obecność Jezusa. Jezus powiedział: to jest moje Ciało to jest moja Krew. I słyszymy podczas każdej Mszy Świętej, jak te słowa wypowiada kapłan, a chleb i wino naprawdę stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Tego należy nauczać ludzi. Ludzie potrzebują łaski, potrzebują Ducha Świętego, aby zrozumieć czym jest Eucharystia. Mówię to w kontekście rekolekcji charyzmatycznych, przywołujmy więcej i więcej Ducha Świętego, bo wtedy ludzie otwierają swoje serca na tajemnicę sakramentów. I chcę podkreślić to, że Polska potrzebuje więcej takich rekolekcji charyzmatycznych. Więcej głosicieli powinno przyjeżdżać do naszego kraju i nauczać. Ponieważ wiele osób żyje w nieświadomości. Nie wiedzą jak się modlić. Nie znają negatywnych skutków ezoteryki i New Age. Nie wiedzą co odróżnia chrześcijaństwo od innych religii. 

Wielu myśli że chrześcijaństwo to jest jedna z wielu religii. I wielu myśli, że Chrystus był jednym z wielu Bogów. Dlatego ludzie idą na kompromis. Nie wiedzą o grzechu. Nie wiedzą jak się nawrócić i jak żałować za grzechy. A to są czasy kiedy musimy nauczać i usuwać tę nieświadomość ludzi. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że Polacy są bardzo otwarci na nauczanie. Po każdych rekolekcjach otrzymuję taką informację zwrotną poprzez maile, listy. Wierni zaczynają chodzić codziennie na Mszę Świętą, zaczynają często przystępować do spowiedzi, zaczynają modlić się modlitwą osobistą w rodzinach. Teraz jest czas, gdy trzeba ewangelizować Polskę. Dzięki Bogu mamy teraz dobrego Prezydenta, dobry parlament więc klimat jest teraz dobry. Teraz nadchodzi czas żniw. Otrzymałem wiele listów od Polaków abym się modlił za te wybory. Z reguły nie modlę się za wybory, ale Polacy mnie zmusili abym się modlił za te wybory. Modlitwa czyni cuda. 

Tyle w życiu Ojciec wycierpiał, a poprzez to jest zjednoczony z Panem. Dlaczego wierni nie chcą cierpieć wiedząc, że cierpienie zbliża do Jezusa? 

To naturalna reakcja człowieka, aby negatywnie podchodzić do cierpienia. Normalną reakcją człowieka jest aby być szczęśliwym, zdrowym, pragnąć żeby mu się powodziło. Aby poznać wartość cierpienia trzeba się zbliżyć do ukrzyżowanego Chrystusa. Jeżeli popatrzymy na cały świat to chrześcijanie są jedynymi, którzy przyjmują cierpienie w dobrym duchu. 

Tylko chrześcijanie potrafią radować się w cierpieniu. To otrzymujemy od Jezusa i od jego uczniów. Za wszystkim zawsze stoi Duch, który działa. Duch świata mówi, żeby się nie radować w cierpieniu ale duch Chrystusa mówi radujcie się w cierpieniu. Więc Ci, którzy prowadzą autentyczne chrześcijańskie życie, chcą się identyfikować z cierpieniami Chrystusa. Najlepszym przykładem jest święty Paweł. Powiedział: Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół (Kol 1,24) I powiedział też „Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyj we mnie Chrystus” (Gal 2,20). Prawdziwym chrześcijaństwem jest ukrzyżować się z Chrystusem. Dlatego każdemu chrześcijaninowi mówię, że zawsze powinien mieć przy sobie krzyż. Ale wiele osób woli mieć Chrystusa Zmartwychwstałego ale nie krzyż. A nasze życie jest życiem cierpienia. 

Możemy przyjąć dwie postawy, pierwsza możemy patrzeć na cierpienie jako na przekleństwo i odrzucać to i w panice modlić się do Boga, aby usunął to cierpienie, druga postawa jest taka, że możemy patrzeć na cierpienie jako na dar boży. Dlatego w Liście do Filipian 1,25 święty Paweł mówi, że cierpienie jest charyzmatem. A charyzmat znaczy dar boży. To dar którego chrześcijanie z reguły nie chcą. Chcą daru modlitwy, daru uzdrawiania, charyzmatu wizji, proroctwa ale nie chryzmatu cierpienia. Mogę powiedzieć że przez ostatnie 40 lat mojego życia charyzmatycznego Bóg napełnił moje życie wieloma charyzmatami, charyzmatem uzdrawiania, charyzmatem uwalniania, charyzmatem nauczania, charyzmatem modlitwy, ale one wszystkie były wzmacniane poprzez charyzmat cierpienia. Do czasu kiedy zostałem charyzmatykiem nigdy nie byłem chory. I to w chorobie i dzięki chorobie rozpoczęło się moje życie w Duchu Świętym. 

Znacie moje świadectwo miałem problemy z nerkami. I od tego czasu przez całe moje życie, wiele, wiele cierpię. Choroby, prześladowania, szczególnie, kiedy nauczałem z Zatoce Perskiej byłem kilka razy w więzieniu. Mam problem z żyłami ponieważ dużo zawsze przy nauczaniu stałem, przez porwanie mam spuchnięte nogi, połamaną rękę, I te wszystkie cierpienia które na mnie spadły przyjmuję jako dar Boży. I wiem, że kiedy udaję się, aby głosić rekolekcje, szczególnie kiedy są to duże rekolekcje jak tutaj 5 tysięcy osób [Warszawa, 12-15.11.2015] czy jak w Indiach 25 tysięcy osób odczuwam ból w całym ciele. Mięśnie mnie bolą, kości mnie bolą, a lekarze nie mogą znaleźć żadnego powodu, ale ja znam powód, Bóg dał mi dar cierpienia. Ja ofiaruję cierpienie za te osoby, które uczestniczą w rekolekcjach. I widzę owoce mojego cierpienia. Więc kiedy chrześcijanin otwiera swoje serce dla Ducha Świętego może zrozumieć znaczenie cierpienia. Nie będzie wtedy przeklinał Boga, przeklinał okoliczności tego cierpienia. Będzie w stanie się radować. Jak powiedział św. Paweł: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się, Pan jest blisko (Flp 4,4.5)” Musimy mieć świadomość tego, że On to napisał kiedy był w więzieniu. Być może był głodny, być może był bity przez strażników, może obawiał się panicznie tego doświadczenia więzienia. Więc to jest to, że mamy się radować w Panu. Ale to może się zdarzyć tylko wtedy, jeżeli jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem. I tylko wtedy możemy się radować z cierpienia. To jest moje doświadczenie. 

Wiecie, że od trzech lat jestem na wózku. Byłem w śpiączce. Przez cztery miesiące byłem podłączony do respiratora, przez pół roku nie byłem w stanie mówić, przez rok nie mogłem się w ogóle poruszać, ale wszyscy mogli zobaczyć radość na mojej twarzy. I mogę powiedzieć szczerze, że nigdy nie miałem depresji. Nigdy w sercu nie czułem się smutny. Nawet teraz, kiedy jestem na wózku i we wszystkim muszę zależeć od innych, a to jest wielkie uniżenie. Nawet żeby założyć buty czy ubrać się potrzebuję pomocy. Żeby wziąć prysznic, umyć moje ciało to jest wielkie uniżenie. Ale ja się raduję, nie jestem nieszczęśliwy. Wiem, że Bóg dał mi to jako dar. W ten sposób Bóg używa mnie dla innych podczas rekolekcji. Dlatego, podczas rekolekcji poprzez moje własne świadectwo próbuję uczynić innych szczęśliwymi bo każdy może być szczęśliwy w cierpieniu. 

Co możemy zrobić dla dusz w czyśćcu cierpiących? 

Modlić się , ofiarować Msze Święte oraz w ich imieniu pomagać biednym. 

Ojciec jest chory jeździ na wózku ale szczęśliwy w Panu. Jak wytłumaczyć ludziom którzy wszystko mają, są zamożni, zdrowi a często nie wierzą w Boga. Są nieszczęśliwi. Jak do nich dotrzeć? 

My nie możemy ich przekonać, Tylko Duch Święty może ich przekonać. Jeżeli popatrzymy na cały świat, to bogaty jest z daleka od Boga a biedni są zawsze blisko Boga. Bogate państwa odchodzą od Boga, a biedne państwa w Afryce czy w Azji są blisko Boga i się modlą. Trudno przekonać bogatych, żeby byli szczęśliwi z tym co mają. Ponieważ te dobra, które posiadają są przeszkodą aby doświadczyć Boga. Jezus powiedział: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną! (Mk 10,21). Oni odnajdą radość w życiu tylko jeżeli pójdą za Jezusem. Jezus powiedział, że trudno będzie bogatemu wejść do Królestwa Niebieskiego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego (Mk 10,25). 

Nie wiem jak można przekonać bogatych ludzi, żeby byli szczęśliwi. Mogę wam powiedzieć szczerze, że prędzej biedni będą się uśmiechać i kochać Boga, i się radować niż  bogaci. Zapraszam do mojego kraju. Nigdy nie zobaczycie ludzi, którzy mają depresję, którzy się muszą leczyć z powodu depresji. Jeżeli posłuchacie dr Richiego (syn duchowy Ojca Jamesa) który powie, że 75% Europejczyków bierze lekarstwa na depresję. Kiedy mówię o tym w Indiach oni są po prostu w szoku. Wielu z nich nie zna słowa depresja. Wśród moich znajomych, w rodzinie, czy w gronie sąsiadów nikt nie ma depresji. A ja stałem się świadomym tego problemu dopiero kiedy przyjechałem do Europy. Kiedy mieszkałem w Indiach i tam głosiłem to nigdy nie mówiłem na temat depresji, bo nie było takiej potrzeby. Nawet jeżeli ludzie są tam żebrakami, śpiącymi na ulicy to po całodniowym żebraniu zbierają się wspólnie, razem jedzą i wspólnie się radują. 

W Europie ludzie mieszkają w super domach, mają pod dostatkiem jedzenia i picia a mają depresję. To bierze się z egoistycznego życia. W świecie pieniądz jest bogiem. A tylko Bóg może dać pokój. Jezus powiedział wyraźnie: Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!(J14, 27). Ten pokój możemy odnaleźć tylko w Jezusie Chrystusie. Bo On przyniósł pokój. Bogaci z reguły nie otwierają swoich serc na Boga, na Jezusa. 

Czy prowadzi Ojciec fundacje? 

Mam dwie fundacje, które pomagają biednym w Indiach. Jedna jest w Niemczech o nazwie „Jezus dla Indii”, druga jest w Madrycie to jest Fundacja Shalom. Poprzez nie ewangelizowałem muzułmanów i pomagałem muzułmanom w Zatoce Perskiej. 

Zapraszam na stronę o. Jamesa Manjackala http://www.jmanjackal.net/pol/pol.htm


 
 
Published in 
 


Blessing of the Foundation of Maria Bhavan at Kattampakku, Kerala - India. October 29th. 2015
On 29th October, Fr. James Blessed the foundation stone for Maria Bhavan at Kattampakku, Kerala, an old age home for the poor and the destitute. It is the desire of Fr. James that this house be run by the Charis Marian sisters. The work for this house is already started.

 Photos and panoramics


Divine Retreat Center, Chalakudy - India. October 28th. 2015
On 28th October Fr. James gave a powerful talk on evangelization to some 3000 people who gathered in "healing hands program" at the Divine Retreat Center, Chalakudy. It was organized by Chris-Teen, Kalathypady, Kottayam. Fr. James enlightened the people how one could  evangelize the Muslims in the gulf and the Europeans who have lost faith. At present Fr. James is the only priest from Kerala who evangelizes the Europeans and the Muslims  in thousands by crossing all boundaries and barriers. The witness and talks of Fr. James was appreciated by all as he was very open and authentic in talking directly.

 Photos and panoramics

.
Video1
Video2
Video Leaders talk


Meeting with Arch Bishop Joseph Powathil - India.  October 27th. 2015

Fr. James' aunt: Sr. Petit
 
Fr. James visited the retired Arch Bishop of Changanacherry Mar Joseph Powathil in his residence on 27th October at 11.AM. It is he who ordained him on 23rd April 1973 in his home- town Cheruvally. The visit made both of them happy as it was after 27 long years that they were meeting each other!
.
SFS Public School, Ettumanoor - India. October 26th. 2015
The SFS Public School, at Ettumanur gave a hearty welcome to Fr. James and the team on 26th After noon. Fr. James gave a beautiful talk to the students who had gathered to give their donation to the poor people who were affected by pesticide recently.

 Photos and panoramics

.
VideoBaptism at St. Mary's Church  in Athirampuzha - India.  October 26th. 2015
Fr. James Baptized his grand nephew James in the chapel of St. Mary's Church Athirampuzha at 11.30 on 26th October.

 Photos

.
Video1
Video2


Charis Bhavan - Abhishekasakthi Convention. Athirampuzha, Ettumanoor, Kerala. India. October 22 - 25. 2015
From 22nd to 25th October, Fr. James conducted a "Power in Spirit" convention at Charis Bhavan, Kerala that he had started 25 years ago when he founded this well-known charismatic renewal center. Every day some 20 000 people attended the convention. On the last day there were over 30 000 people to receive the inner healing and infilling of the holy Spirit and to participate in the Eucharistic procession. After the he had left Charis Bhavan in 1995, it is for the first time that such a huge crowd attended a program at Charis Bhavan. It was inaugurated by the local Bishop Rt. Rev. Dr. Sebastian, of the Diocese of Vijayapuram. Fr. James was accompanied by Gaby, Dr. Helene, Johannes & Christoph( Hubner). Sitting on his wheel chair from 7 AM to 5 PM, Fr. James gave powerful talks, and conducted healing & liberation prayers. He spared no time to take rest; during the break and after ending the general session, he was laying hands on several people to pray. He  was so happy to see many people to whom he preached some 25 years ago. They were very happy to see him talking with such power and enthusiasm as before; many could not believe that he was on wheel chair as he appeared very healthy & energetic. There were many testimonies of healing and miraculous intervention of God. On the last day Gaby gave a beautiful testimony and a talk on consecrated life that was translated by Fr. Jose Parapilly, the Superior of Charis Bhavan. Fr. Kurian Karickal, (Director) Fr. Anish Mundianickal, Fr. Bijil Chakiath  Fr. Shino and Br. Arun helped Fr. James very much in conducting this program. Here are some photos and videos.

 Photos and panoramics

.
Video1
Video2
Video3
Video4
Video5
Video6
Video7
Video8

Here you have some links from the YouTube live broadcasting:

.
Day1 - October 22th
Day2 - October 23th
Day3 - October 24th
Day4 - October 25th
Part1  - Part2
Video
Video
Part 1Part2  -  Part3

Some compilations on YouTube
.

Video1
Video2
Video3
Video4
Video5
Video6
Video7
Video8
Video9
Video10
Video11
Video12
Video13
Video14
Video15

 
Report of Fr. James's convention in Kerala in the circular of his provincial

Abhishekashakthi Convention 2015


Charis Bhavan Nagar was thickly crowded  from  October,  22  -  25  as the Silver Jubilee Bible Convention held here. This Convention was inaugurated on Oct 22 by Rt. Rev. Sebastian   Thekkethecheril,    Bishop of Vijayapuram Diocese.  Fr. James Manjackal  MSFS,  the  founder Director of Charis Bhavan Retreat Centre, one of the pioneers of charismatic  preaching  and  renewal ministry  in Kerala, preached  the Word of God all these four days. 
Irrespective  of the health situation Fr. James preached whole day and met many persons personally and prayed for them long time by sitting on his wheel chair. The crowd was very much taken up  by  the  powerful   word  of  God  he  preached   with  great  enthusiasm   and  with convictions. 

Charis  Bhavan  saw  such  a  huge  crowd  after  a  long  time  in  Annual Convention. Every day around 15000-20000 people attended the convention.

Reported by Fr. Anish MundiyanickalBrno - Czech Republic. October 15 - 16. 2015
Fr. James conducted a retreat for two days, 15th & 16th October in the Brno Exhibition center, Czech Republic where 3500 people listened to God's word and received the anointing of the Holy Spirit for a new life. The retreat was only for two days as there was a national Eucharist Congress in Brno on the following day 17th. The theme of the retreat was "I am the living bread that came down from heaven" (Jn 6:419) Fr. James gave powerful talks on the Living presence of Jesus in the Holy Eucharist. He led the people in the retreat to repentance, conversion, inner healing and infilling of the holy Spirit. There were many physical healing too. Over 30 priests were hearing confessions, celebrating the Holy Mass and praying over the people for the infilling of the Spirit. On the second day, Gaby Landauro shared her life testimony and invited people to a life of consecration. Some twenty people pronounced their promises for consecrated life and received rings from Fr. James during the Holy Mass on the last day. It is Radek & Zuzana Lapcic with their evangelizing team "Credo" who organized the retreat in this big hall. All were happy and joyful  being strengthened by the anointing of the Holy Spirit and they walked out to the world as new people. Here are some photos and videos:

 Photos and panoramics

.
Video1
Video2
Video3
Video4
Video5
Video6Altötting - Germany. September 11 - 13. 2015
From 11th to 13th of September Fr. James and team conducted a charismatic retreat in 'Kulture & Kongress Forum' at Altötting, in the diocese of Passau, Germany. The hall was only a few meters away from the 'Grace Chapel of the famous Black Madonna' of Altötting. Some 1000 people gathered in the hall to hear the Word of God and to obtain new life in Christ through the Holy Spirit. The theme was "Inflame the Holy Spirit" ( 2Tim 1:6) The talks  and testimonies of Fr. James, Gaby and Richie were very enlightening and spirit filling. On the last day the rector of the Sanctuary Pralat Günther Mandl was the chief celebrant of the mass and he gave  beautiful homily on Christian suffering. On the last day Fr. James prayed over all participants. Many gave testimonies of healing, liberation and new life. It was organized mainly by Markus Huber and Angelika Nepolitano & family. Here are some photos and videos
.
 Photos and panoramics
.
Video1
Video2
Video3


Graz - Austria. September 4 - 6. 2015
On 4th, 5th and 6th of September Fr. James Preached a charismatic retreat for about 500 people in Brauhaus Puntigam, Graz, Austria. The theme was on "New life in Christ Jesus". ( II Cor 5:17) Fr. James and Dr. Richie gave powerful and deep talks with conviction about ongoing repentance, conversion, inner healing, growing in faith and being led by the holy Spirit. It was an inner healing retreat with emphasis on growing in Christ in an authentic Christian life. Many said that the talks were very apt to the present situation where Christianity is decreasing and other religious faith are growing. It was organized by the St. Thomas prayer group that was started in Graz some 15 years ago after the first charismatic retreat of Fr. James. Fr. Florian Parth is the main leader. As he is being transferred to Vienna after his 25 years of life there as parish priest, the people of Graz especially the members of the prayer group were very sad, some of them were in tears even;  because they think that the present changed situation may not be conducive to their growth in Charismatic spirituality. Many predicted that it would the last preaching program of Fr. James at Graz after his preaching there for the last fifteen years!

Fr. James himself prayed over all for the infilling of the Spirit by laying hands. On the last day after the Holy Mass, Dr. Richie made a  touching prayer for Fr. Florian while all were stretching their hands on him. Here are some photos and videos:

 Photos and panoramics
.
Video1
Video2
Video3
Video4Bombay - India. Agnes Baptism. August 22nd. 2015
Fr. James baptised Agnes, daughter of Jino &Vincy, his nephew (his sister Thankama's son) on 22nd August in Bombay, India. He flew to Bombay on 21st with Gaby&Dr.Richie and returned on 24th early morning. Here are some photos

Photos


Swidnica - Poland. Married couples retreat. August 13 - 16. 2015
From 13th to 16th of August Fr. James and team preached a retreat for more than 800 sacramentally married couples at the hall OSIR Swiebodzice in the diocese of Swidnica, Poland. Both Fr. James and Dr. Richie gave deep talks on the need of renewal of Christian family life for the survival of the Church and the humanity at large. The prayer -services of repentance, inner healing, renewal of marital vows, blessing of wedding rings and infilling of the Holy Spirit were very inspiring & touching. Many couples were in tears of joy during these prayers. All of them left the venue as 'newly wedded catholic couples'! Several of their children later testified that they had never seen their parents so happy and grace filled. On the 3rd day of the retreat, on Assumption day, the Local Bishop Ignacy Dec celebrated the Holy Mass and joined with the other priests to pray over the people for the Baptism of the Holy Spirit. He put a silver ring to Fr. James' finger and said that his diocese is "married " to him so that he might come to his diocese often to evangelize! He expressed much love and appreciation to Fr. James and the team. Anna Lason-Zygadiewicz was the translator. It is Joanna & Arkadiusz Rajczakowscy with Fr. Krzysztof Herbut who organized the program. Here are some photos and videos

 Photos and panoramics

.
Video1
Video2
Video3
Video4
Video5
Video6
Video7
Video8
Video9
Video10
Video11

 
dodane 2015-08-19 


Ostroleka - Poland. July 30th - August 2nd. 2015
Fr. James conducted a charismatic retreat at Ostroleka in Poland from 30th July to 2nd of August for more than 1500 people, mainly youth, who gathered in 'Hala Arkadiusza Golasia'. The theme of the retreat was " Come to me all those who are burdened..." ( Mt 11:28) On the second day of the retreat the local Bishop Janusz Stepnowski was the chief celebrant for the Mass and he gave a very good homily in which he encouraged the renewal retreats preached by priests from abroad. It was for the 4th time that Fr. James preached in the same hall. The majority of the participants this time was youth. Fr. James spoke powerfully and loud without any compromise about the need to be authentic Catholic Christian on these days when the traditional values of Christian & moral life are being neglected or ignored. All his talks and prayers helped the young people to transform their lives by meeting the living Jesus in their lives. Many youth testified that tc met Jesus and gave their lives to Him by abandoning their sinful  habits of immorality, alcohol, smoking, drugs etc. On the last day Fr. Briyan, a young Dominican priest from Ireland, shared the testimony of his priestly vocation that was a great inspiration for the youth. Gaby shared her experience of consecrated life and invited the people to join Charis Marian Covenant Community to live a holy life. All talks and prayers of Fr. James were translated by Anna Lason-Zygadiewicz. It is Ala Terlik with her husband and some 80 volunteers who organized the program. Here are some photos and videos:

 Photos and panoramics

.
Video1
Video2
Video3
Video4
Video5
Video6Münnerstadt - Germany. July  3 - 5
Fr. James and team conducted a Charismatic Retreat at Münnerstadt in Germany that was attended by more than 500 Germans.  Besides there were a few people from Croatia, Poland, Hungary, Austria etc. After his recent illness, it was for the the first time that Fr. James preached a retreat in Germany. It was in  Mehryweckhalle Sportzentrum from 3rd to 5th July. Fr. James and Dr. Richie gave very good talks centered on the theme "You shall be filled with Power when the Holy Spirit shall come upon you" ( Act 1:8) Gaby gave a beautiful sharing of her experience of consecrated life in the Charis Marian Covenant Community. On Sunday during the Holy Mass, two couples -Franz & Petra and Thomas & Doris- made their commitment for consecrated life in the CMCC. Fr. Abraham Vettuvelil, the Superior General of the Congregation of the Missionaries of St. Francs de Sales(MSFS) preached the homily during the mass. He came came all the way from Rome to express his love, solidarity and support for the global  evangelization mission of Fr. James Manjackal who is a member of his congregation. On Sunday morning, Fr. James prayed over each of the participants in order that they would be filled with the power of the Holy Spirit to become witnesses. There were many manifestations, headings, signs and wonders. The retreat was organized by Franz and Petra Dannler. Here are some photos & videos
 Photos and panoramics
.
Video1
Video2
Video3
Video4Nitra - Slovakia. June 12 - 14
Fr. James and team conducted a charismatic retreat in the sports hall, "Mestska Sportova hala" at Nitra in Slovakia from 12th to 14th of June. It was attended by over 2200 people. It is Radek & Zusana Lapcic from Czech Republic who organized it with the help of some 100 volunteers both from Slovakia & Czech.  About 20 youth entertained some 65 children of the participants with Christian music, talks, bible stories and skits. The main theme of the retreat was "God's love" as it started on the feast of the Scared Heart of Jesus. Fr. James and Dr. Richie gave deep talks on various topics of authentic Christian life. As Bishop of Nitra Rt. Rev.Dr. Villiam Judak who invited Fr. James could not be present, he sent his Vicar General Mons. Peter Brodek on the second day to celebrate the Mass. He thanked Fr. James for coming and evangelizing the country in spite of his sufferings on the wheel chair with the present illness. It is Zusana Lapcic who translated all the talks and prayers to the appreciation of all. On the last day Gaby Landauro spoke on her experience of Consecrated life in Charis Marian Covenant community. A young lady by name Maria made her consecration after the Holy mass. She is the first person from Slovakia to make this commitment. Many people came forward to give testimonies of healing, liberation and new life. Radek Lapcic shared to the people the story of his conversion and the joy of his  works of evangelization.  There were many good priests to hear confession, to concelebrate the Mass and to help the participants in their spiritual needs.It is after a gap of some 15 years that Fr. James preached in Slovakia. Here are some photos and videos:
 Photos and Panoramics
.
Video1
Video2
Video3
Video4
Video5

 
Published in "Kormidlo" on June 19th. 2015


Rome - Italy. June 6th. Sacerdotal Silver Jubilee of  Fr. Abraham Vettuyelil. Superior General of the Congregation of the Missionaries of St. Francis de Sales (MSFS)
Fr. James and Gaby along with Hubner family went to Rome on 6th Saturday June in order to participate in the Solemn celebration of the Holy Mass on the following day at St. Peter's Basilica on the occasion of the Sacerdotal Silver Jubilee of Fr. Abraham Vettuvelil, the Superior General of the Congregation of the Missionaries of St. Francis de Sales ( MSFS). It was also an occasion for Fr. James to visit the holy remains of  St. John Paul II at St. Peter's  to express his gratitude for his intercession to save his life in the recent attack of GBS. The thanksgiving  mass was concelebrated with two other jubilarians i.e. Fr. Thuma Mariadass, the assistant general of the congregation & Fr. Francis Poovelil, along with over 50 priests & several friends and benefactors. After the Mass there was dinner for all. All were very happy to see Fr. James after his fatal illness. All were looking at him with surprise as the Jews were looking at Lazarus who was brought to life by Jesus!

 Panoramics
.
Video1
Video2Fr. James and team at Graz-Austria for Pentecost on 24th.
From the time Fr. James preached Charismatic retreat at Graz, Austria in 2000, a prayer group was exists there by name, "St. Thomas Charismatic prayer group". As Fr. James and Gaby gave the idea of having an annual charismatic convention by name "Fest für Jesus", every year they conduct it on 3 days at Pentecost. In the beginning Fr. James used  to go every year to lead it but slowly he gave it over to Fr. Florian and the local priests and they were doing it very well in stadiums, tents and in the churches. This year Fr. James went on Pentecost Sunday to give talks and to lead prayers of healing and infilling as he was invited by Fr. Florian. The program on Sunday began with Holy mass at 9.30 : he gave powerful talks and testimonies on the power of the Holy Spirit on individuals, families and the Church. He conducted a very good inner healing prayer by calling on the Holy Spirit  to breath on every stages of one's life to be born again. Then he prayed over the priests and deacons who went down to pray over the people for the infilling of the Holy Spirit. Dr. Richie was translating all his talks and prayers into German. Here are some photos:

 Photos

.
Video1
Video2
Video3

Kielce - Poland. May  14 - 17
Fr. James Manjackal preached a charismatic retreat from 14th  to 17th May for over 2000 people who gathered in the hall of Kielce Trade Fairs, Poland. He preached on the theme "Come to me all who labour and are burdened, I will give you rest" (Mt 11:28) All his talks were very challenging and demanding for an authentic Christian life. On the first day in the evening the local Bishop Jan Piotrowski presided over the concelebration of the Mass and thanked Fr. James for coming to Kielce, his diocese to preach a retreat of Catholic renewal.There were people from UK, Austria. Germany, Spain, Lithuania, Belarus and Czech Republic. The retreat was organized by Fr. Adam, the parish priest of the local Holy Cross Church in coordination  with Bogumilla Wroblewska. There were over 50 volunteers to help them. On the 3rd day Fr. James, after a powerful inner healing & infilling prayer, prayed over the priests and deacons and send them out to pray over the people. On the last day there were many testimonies of inner healing, physical healing, liberation from bad habits and of conversions to authentic Christian life. Miss Daria Pienkowska from Torun, translated all his talks and prayers; and she did her job well although it was for the first time. Here are some photos and videos

 Photos   Panoramics

.
Video1
Video2
Video3
Video4
Video5
Video6
Video7
Video8

 
Published in "Gazeta" on May 15th. 2015

 Lourdes - France. March  27 - 29
From 27th to 29th of March Fr. James preached a charismatic retreat to a crowd of more than thousand gathered in the hall ' Padre Pio' at Cite Saint Pierre- Lourdes, France. It was organized by the Association Catholique Fontaine d'Eau Vive under the able leadership of Maryvonne. The theme of the retreat was "If we live in the Spirit, let us also follow the Spirit"( Gal 5:25) All the spirit- filled talks and prayers of Fr. James were translated by Vincent Maduraud. On the first day of the retreat, Mgr Marc Aillet, the Bishop of Bayonne, Lescar & Oloron had lunch with Fr. James and the team and presided over the concelebration of the mass at 14.30. He came to be with Fr. James for the mass & prayers and to express his and other bishop's appreciation and  gratitude for the evangelization work of Fr. James in France. At the end of the mass in all humility he knelt before Fr. James for his blessings. There were many testimonies of liberation, physical healing and conversions.
On Palm Sunday the morning liturgy started with a long procession with olive branches in the hands of all; and good father Paul presided over the concelebration.In this mass Fr. James spoke powerfully a passion homily on the ten places Jesus shed his precious blood to bring grace & strength to humanity. Sudaro Lucienne, Protee Marthe, Goulard Micheline and a married couple Martin Jean & Josette pronounced their consecration and received rings in the Charis Marian Covenant Community. In the evening Fr. James from his wheel chair prayed over all those who attended the retreat from his wheel chair. After his illness from 21st Dec.2012, it is for the first time that he prayed over a 1000 people at a time. He testified that he received a special healing & anointing here at Lourdes through the powerful prayers of Bl.Virgin Mary, his Mamma. On the last day Gaby Landauro and Bomal Gisele shared their experience in consecrated life. Maryvonne shared her testimony how she came to Jesus through the retreat of Fr. James and dedicated her life for evangelization. Here are some photos and videos:

 Photos   Panoramics

.
Video1
Video2
Video3
Video4One day program with Richi and Fr. Florian. Graz - Austria 21.03.2015

 Photos and Panoramics

Video

.


Vienna - Austria. February 6 - 8
From 6th to 8th of February 2015 Fr. James Manjackal preached the first retreat of the year in Vienna, Austria in the 'Admiral Dome' hall . About one thousand people attended the retreat and Fr. James preached on "The anointing of the Holy Spirit" based on Lk 4:18-19 " The Spirit of the Lord is upon me...." Dr. Richard (Richie) Febres also gave very deep talks on inner healing and new life.Gaby Landauro witnessed her consecrated life and invited people for consecration. The retreat was organized my Deacon Kurt Dörfler with his wide Silvia & children and with the help of a good number of volunteers. The talks and prayers for healing were very powerful according to those who attended the retreat. On the last day many people came forward to give testimonies. Many physical healing were reported. The music led by Ms. Beata from Graz was enchanting and very prayerful. There were many priests to hear confessions and to help the spiritual needs of the people. When they laid hands on the people for the anointing of the Holy Spirit,the power of the Spirit was indeed manifested through various charisms. Here are some photos & Videos

 Photos and Panoramics

.
Video1
Video2
Video3
Video4
Video5


Brno, Czecch Republic. January 10th. One day retreat for married couples

Photos and Panoramics

.
Video1
Video2
Video3
.

Go to the previous page